1 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды ахуал қалыптастыру «Шеңбер бойынша сөз тізбегі” ойыны тренингке қатысушылардың сөздік мағыналы ойлауын, топтық қатынасын, сөйлеу мәнерін дамытуға ықпал етеді. Ойынның ережесі: Қандай да бір қарапайым сөйлем таңдап, қатысушылар сол сөйлемді түрлі дауыс ырғағымен жалғастырулары қажет. Мысалы “Біз компетентті, кәсіби білімді маманбыз”. Енді оң жақтағы ойыншыдан бастап осы сөйлемді кезекпен айтамыз. Ойынның әр қатысушысы сөйлемді жаңа интонациямен айтуы тиіс (сұраулы, қуанышты, таңқалушы, немқұрайлы және т.б). Егер қатысушы жаңа дауысқа сала алмай айтылғанда қайталаса ойынан шығарылады.. Басқаадамныңинтоннациясынқайталауғаболмайды.
|
Қатысушылар коучтың тапсырмасын орындайды |
|
ІІ. Білім алу ортасын құру 1.Сабақтың тақырыбымен таныстыру 2.Сабақтың мақсатын, айқындатқызу 3. Күтілетін нәтижені анықтау: Осы мақсаттан қандай нәтиже күтеміз? -Сонымен бүгінгі коучинг сессиядан не күтесіздер? Не үйреніп қайтасыздар?- стикерге жазып, оны оқып, корзинаға саласыздар. Қатысушылар жауабы тыңдалады. -Қазір сіздермен топтық жұмыстың «Модерация» деп аталатын әдісімен танысамыз. Қысқаша түсінік беріледі.(мини –лекция) -Бұл әдісте өз ойларыңызды немесе шешу жолдарын стикерге жазып, сол жазғандарыңыз бойынша қорытынды шығарылады.Бұл әдіс шағын топта жүзеге асады.Топ мүшелерімен ақылдасып, топпен жасалатын әдіс түрі. Осы тәсілді меңгеру мақсатында практика түрінде жұмыс жасаймыз. Ол үшін талқыға салынатын тақырыппен танысамыз «»Үлгерімі төмен оқушыларды болдырмаудың жолдары» (интербелсенді тақтада жазылады). |
Қатысушылар мақсаты мен күтілетін нәтижені жазып, корзинаға салады. |
5 минут |
ІІІ. МАҒЫНАНЫ ТҮСІНУ. МОДЕРАЦИЯНЫҢ БІРІНШІ КЕЗЕҢІ(БІР ЖАҒДАЙ ТУҒЫЗУ): -Үлгерімі төмен оқушыларды болдырмау жолдары бар ма?-деп бәрі иә деп жауап беретіндей жетелеуші сұрақ қоямын. Тыңдаушылардың көз алдына елестете отырып, дауыс ырғағымен айтып беремін. Мектеп өміріндегі педагогтардың, әсіресе жас мамандардың негізгі қиындық тудыратын мәселесі — бұл үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс. Әрине, қанша біз тырыссақ та, бес саусақ бірдей емес деген ұғым бар. Ол шындық. Әр сыныпта жоқ дегенде 1 үлгерімі төмен оқушылар болады. Ал, үлгерімі төмен оқушылар дегеніміз кімдер?Оларға қандай оқушыларды жатқызуға болады? Үлгерімі төмен оқушыларға – ой қабілеті әлсіз дамыған, есте сақтау қабілеті төмен,өз ойын толық жеткізе алмайтын, үй тапсырмасын жиі орындамай келетін, сабаққа деген ынта- жігері төмен, жаңа материалды тез меңгере алмайтын және сабақтан себепсіз көп қалатын оқушылар жатқызуға болады. Оқушылардың сабақ үлгерімінің нашарлауы- бүгінгі күрделі мәселенің бірі.Жалпы ғылыми тұрғыдан алғанда оқушылардың сабаққа үлгермеушілік мәселесі әлі толық зерттелген жоқ. Педагог үшін ең алдымен оқушылардың сабаққа үлгермеушілік себебін анықтап алу керек.
ЕНДЕШЕ, баланың тағдырында соңғы орын алмайтын мұғалім ретінде,осындай үлгерімі төмен оқушыларды болдырмаудың қандай жолдары бар деп ойлайсыздар? Ұрпақтың болашағына негізгі үлес қосатын ұстаз ретінде оларға қандай көмек көрсете аламыз деп ойлайсыздар? |
Қатысушылар өз ойларын стикерге жазады. |
12 минут
5-7 МИН
5-6 мин.
РЕФЛЕКСИЯ
КЕРІ БАЙЛАНЫС |
ІІ. МОДЕРАЦИЯНЫҢ ЕКІНШІ КЕЗЕҢІ (ШАҒЫН ТОПҚА ТОПТАСТЫРЫП, ТАПСЫРМА БЕРУ) Тапсырма: мен сіздерге стикерлер таратамын. Сіздердің мақсаттарыңыз топпен ақылдаса отырып үлгерімі төмен оқушыларды болдырмау жолдарын қарастыру және әр стикерге бір жолын жазу. ( тапсырма қаншалықты бәріне түсінікті екенін тағы бір рет анықтап алу, бір қатысушыға қайталап беруін өтіну) Үлгерімі төмен БАЛАҒА КӨМЕК КӨРСЕТУ ЖОЛДАРЫН БІЗ ТОЛЫҚ ҚАРАСТЫРУЫМЫЗ ҚАЖЕТ. СОНДЫҚТАН әр топ мәселені шешудің неғұрлым көбірек жолдарын ұсыну керек. Бір стикерге –бір шешу жолын жазасыздар! Бұл үшін мен сіздерге 10 минут уақыт беремін. ІІІ. МОДЕРАЦИЯНЫҢ ҮШІНШІ КЕЗЕҢІ(ТОПТАР ӨЗ ШЕШІМДЕРІМЕН ТАНЫСТЫРАДЫ) ЕНДІ ӘР ТОПТАН БІР АДАМ ТАҚТАҒА ШЫҒЫП ӨЗ ТОБЫНЫҢ ҰСЫНЫСТАРЫМЕН ТАНЫСТЫРСЫН. Тақтаға шыққан қатысушы өз тобының ұсынысын дауыстап оқиды да, егер басқа топтар келіссе, стикерді флипчартқа жапсырады. Ол үшін алдымен қай топта неше стикер екенін санап алайық. (топтар өз стикерлерінің санын атайды, тренер ең көп стикер жазған топты қол шапалақтап мадақтауды өтінеді де, тақтада жұмыс жасауды стикері ең аз топтан бастауды ұсынады) Топтің бір мүшесі шығып өз стикерін оқиды да, басқалары қолдаса, стикерді флипчартқа жапсырады. Басқа топтар оқылған ұсыныс өздерінде кездессе, ол стикерді алып тастап отырады. Содан соң келесі топ шығады, сөйтіп бәр топтар өз ұсыныстарын оқып, жапсырып шығады. ІV. МОДЕРАЦИЯНЫҢ ТӨРТІНШІ КЕЗЕҢІ(жапсырылған стикерлерді, ұсыныстарды белгілі бір құрылымға келтіру) Тренер жапсырылған кейбір стикерлерді оқып, мұғалімдерден оларды бір жүйеге келтіруді өтінеді.
-Сонымен «Модерация» әдісін қалай түсіндіңіз? Қандай жақсы жақтары бар? Қандай жағымсыз жақтары бар? Қай сабақтарда қолдану тиімді?-деген сұрақтар қоямын. (Тыңдаушылар жауабы) • Коучинг соңындағы кері — байланыс. «Тазалық» ойыны түрінде алу. |
Қатысушылар стикерге ұялшақ тұйық балалардың белсенділігін арттыру жолдарын бір сөзбен немесе сөз тіркесімен жазады.
Жазып болған соң флипчартқа жапсырады.
Қатысушылар өз ойларын айтып, белсенділік танытады. |
bilim-all.kz
Редактор деген кімдер? Және олардың қандай мүмкіншіліктері бар? Атқаратын қызметтері қандай?
Редактор (өңдеуші) дәрежесіндегі қолданушылар қарапайым қолданушылардың және маман дәрежесіндегі қолданушының барлық мүмкіндіктеріне ие, және сонымен қоса кез келген сұрақты өңдей алады, кез келген жауапты өңдей алады, Кез келген хабарламаларды жасырып не жариялай алады. Яғни егер сіз Редактор дәрежесіндегі қолданушы болсаңыз сіздің жалпы атқаруға тиісті міндеттері: сіз сайттағы пікірталастарды, қолданушылар жазған жауапты қадағалап отырасыз. Сұрақтарды мағынасына байланысты сорттап, сайт ережесіне қайшы келетін сұрақтар мен жауаптарды өңдеп, жасырып, ескерту беріп отырасыз.
Редакторлар сайт әкімшілігімен тығыз байланыста болуы қажет. Кез келген Редактор супер модераторларға өзінің байланыс ақпараттырын қалдыру қажет. Сайтқа қатысты маңызды талқылауларда белсенді редакторлар да талқылауға шақырылады.
Сайтта белсенділік танытып, өз қызметін жақсы ақтарған Редактор дәрежесіндегі қолданушыны сайт әкімшілігі өзара дауыс беру арқылы, қолданушының келісімімен не қолданушының өтініші бойынша Модератор дәрежесіне жоғарылата алады.
Редактор дәрежесіндегі қолданушылар сайт әкімшілігіне өзінің деңгейін жоғарылатуына өтініш білдірмес бұрын қолданушы мына талаптарға сай келуі керек: Сайтта тіркелгеніне кем дегенде 4 ай болуы тиіс, және жақсы жауап деп танылған жауаптар саны кем дегенде 50дан аз болмауы тиіс. Жасы 17-ден (он жеті) жоғары болуы қажет. Егер барлық талаптарға сай келсеңіз сіздің деңгейіңізді Модератор дәрежесіне жоғарылатуы жөніндегі өтінішіңіз қарастырылады.
Ескерту: редактор дәрежесіндегі қолданушы сайтта белсенділігін азайтып, 1 ай ішінде сайтқа сұрақ не жауап жазбаған жағдайда және ешқандай сұрақ не жауаптарды өңдемеген жағдайда сайт әкімшілігі қолданушыны маман дәрежесіне төмендетуге құқылы. Және Редактор дәрежесіндегі қолданушы кез-келген уақытта өзінің дәрежесінен бас тарта алады.
Модератор деген кімдер? Және олардың қандай мүмкіншіліктері бар? Атқаратын қызметтері қандай?
Модератор дәрежесіндегі қолданушылар жоғарыда айтылып кеткен барлық мүмкіндіктерге ие, және сонымен қоса қойылған сұраққа жақсы жауап таңдай алады, және қолданушылардың IP-адресін көре алады. Модераторлардың жалпы атқаруға тиісті міндеттеріңіз: Сұрақтарды сайт ережесіне сай өңдеп, ережеге сайт келмейтіндерін жасырып отырады. Қолданушыға тиісінде ескертулер беріп отырады, нәтиже шығармаған қолданушыны сайттан белгілі бір уақыт аралығында құлыптауқа құқылы. Сонымен қоса қойылған сұраққа жақсы жауап таңдап отырады. Сайттағы сұрақтардың мағынасына үлкен мән беруі қажет.
Модераторлар сайт әкімшілігінің негізгі бөлімін құрайтын болғандықтан сайтқа байланысты маңызды шешім қабылданар алдында модераторлар өзара дауысқа салу арқылы қабылданады. Модераторлар қолданушыларды Редактор не модератор дәрежесіне ұсынар алдында өзара дауысқа салып, шешім қабылдау қажет.
Ескерту: модератор не супер модератор дәрежесіндегі қолданушы сайтта белсенділігін азайтып, 1 ай ішінде сайтқа сұрақ не жауап жазбаған жағдайда және ешқандай сұрақ не жауаптарды өңдемеген жағдайда сайт әкімшілігі қолданушыны редактор дәрежесіне төмендетуге құқылы. Және модератор дәрежесіндегі қолданушы кез-келген уақытта өзінің дәрежесінен бас тарта алады.
surak.baribar.kz
Редакторлар сайт әкімшілігімен тығыз байланыста болуы қажет. Кез келген Редактор супер модераторларға өзінің байланыс ақпараттырын қалдыру қажет. Сайтқа қатысты маңызды талқылауларда белсенді редакторлар да талқылауға шақырылады.
Сайтта белсенділік танытып, өз қызметін жақсы ақтарған Редактор дәрежесіндегі қолданушыны сайт әкімшілігі өзара дауыс беру арқылы, қолданушының келісімімен не қолданушының өтініші бойынша Модератор дәрежесіне жоғарылата алады.
Редактор дәрежесіндегі қолданушылар сайт әкімшілігіне өзінің деңгейін жоғарылатуына өтініш білдірмес бұрын қолданушы мына талаптарға сай келуі керек: Сайтта тіркелгеніне кем дегенде 4 ай болуы тиіс, және жақсы жауап деп танылған жауаптар саны кем дегенде 50дан аз болмауы тиіс. Жасы 17-ден (он жеті) жоғары болуы қажет. Егер барлық талаптарға сай келсеңіз сіздің деңгейіңізді Модератор дәрежесіне жоғарылатуы жөніндегі өтінішіңіз қарастырылады.
Ескерту: редактор дәрежесіндегі қолданушы сайтта белсенділігін азайтып, 1 ай ішінде сайтқа сұрақ не жауап жазбаған жағдайда және ешқандай сұрақ не жауаптарды өңдемеген жағдайда сайт әкімшілігі қолданушыны маман дәрежесіне төмендетуге құқылы. Және Редактор дәрежесіндегі қолданушы кез-келген уақытта өзінің дәрежесінен бас тарта алады.
Модератор деген кімдер? Және олардың қандай мүмкіншіліктері бар? Атқаратын қызметтері қандай?
Модератор дәрежесіндегі қолданушылар жоғарыда айтылып кеткен барлық мүмкіндіктерге ие, және сонымен қоса қойылған сұраққа жақсы жауап таңдай алады, және қолданушылардың IP-адресін көре алады. Модераторлардың жалпы атқаруға тиісті міндеттеріңіз: Сұрақтарды сайт ережесіне сай өңдеп, ережеге сайт келмейтіндерін жасырып отырады. Қолданушыға тиісінде ескертулер беріп отырады, нәтиже шығармаған қолданушыны сайттан белгілі бір уақыт аралығында құлыптауқа құқылы. Сонымен қоса қойылған сұраққа жақсы жауап таңдап отырады. Сайттағы сұрақтардың мағынасына үлкен мән беруі қажет.
Модераторлар сайт әкімшілігінің негізгі бөлімін құрайтын болғандықтан сайтқа байланысты маңызды шешім қабылданар алдында модераторлар өзара дауысқа салу арқылы қабылданады. Модераторлар қолданушыларды Редактор не модератор дәрежесіне ұсынар алдында өзара дауысқа салып, шешім қабылдау қажет.
Ескерту: модератор не супер модератор дәрежесіндегі қолданушы сайтта белсенділігін азайтып, 1 ай ішінде сайтқа сұрақ не жауап жазбаған жағдайда және ешқандай сұрақ не жауаптарды өңдемеген жағдайда сайт әкімшілігі қолданушыны редактор дәрежесіне төмендетуге құқылы. Және модератор дәрежесіндегі қолданушы кез-келген уақытта өзінің дәрежесінен бас тарта алады.
бұл фау көмектен алынды
surak.baribar.kz
1 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды ахуал қалыптастыру «Шеңбер бойынша сөз тізбегі” ойыны тренингке қатысушылардың сөздік мағыналы ойлауын, топтық қатынасын, сөйлеу мәнерін дамытуға ықпал етеді. Ойынның ережесі: Қандай да бір қарапайым сөйлем таңдап, қатысушылар сол сөйлемді түрлі дауыс ырғағымен жалғастырулары қажет. Мысалы “Біз компетентті, кәсіби білімді маманбыз”. Енді оң жақтағы ойыншыдан бастап осы сөйлемді кезекпен айтамыз. Ойынның әр қатысушысы сөйлемді жаңа интонациямен айтуы тиіс (сұраулы, қуанышты, таңқалушы, немқұрайлы және т.б). Егер қатысушы жаңа дауысқа сала алмай айтылғанда қайталаса ойынан шығарылады.. Басқаадамныңинтоннациясынқайталауғаболмайды.
|
Қатысушылар коучтың тапсырмасын орындайды |
5 минут |
ІІ. Білім алу ортасын құру 1.Сабақтың тақырыбымен таныстыру 2.Сабақтың мақсатын, айқындатқызу 3. Күтілетін нәтижені анықтау: Осы мақсаттан қандай нәтиже күтеміз? -Сонымен бүгінгі коучинг сессиядан не күтесіздер? Не үйреніп қайтасыздар?- стикерге жазып, оны оқып, корзинаға саласыздар. Қатысушылар жауабы тыңдалады. -Қазір сіздермен топтық жұмыстың «Модерация» деп аталатын әдісімен танысамыз. Қысқаша түсінік беріледі.(мини –лекция) -Бұл әдісте өз ойларыңызды немесе шешу жолдарын стикерге жазып, сол жазғандарыңыз бойынша қорытынды шығарылады.Бұл әдіс шағын топта жүзеге асады.Топ мүшелерімен ақылдасып, топпен жасалатын әдіс түрі. Осы тәсілді меңгеру мақсатында практика түрінде жұмыс жасаймыз. Ол үшін талқыға салынатын тақырыппен танысамыз «»Үлгерімі төмен оқушыларды болдырмаудың жолдары» (интербелсенді тақтада жазылады). |
Қатысушылар мақсаты мен күтілетін нәтижені жазып, корзинаға салады. |
5 минут |
ІІІ. МАҒЫНАНЫ ТҮСІНУ. МОДЕРАЦИЯНЫҢ БІРІНШІ КЕЗЕҢІ(БІР ЖАҒДАЙ ТУҒЫЗУ): -Үлгерімі төмен оқушыларды болдырмау жолдары бар ма?-деп бәрі иә деп жауап беретіндей жетелеуші сұрақ қоямын. Тыңдаушылардың көз алдына елестете отырып, дауыс ырғағымен айтып беремін. Мектеп өміріндегі педагогтардың, әсіресе жас мамандардың негізгі қиындық тудыратын мәселесі — бұл үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс. Әрине, қанша біз тырыссақ та, бес саусақ бірдей емес деген ұғым бар. Ол шындық. Әр сыныпта жоқ дегенде 1 үлгерімі төмен оқушылар болады. Ал, үлгерімі төмен оқушылар дегеніміз кімдер?Оларға қандай оқушыларды жатқызуға болады? Үлгерімі төмен оқушыларға – ой қабілеті әлсіз дамыған, есте сақтау қабілеті төмен,өз ойын толық жеткізе алмайтын, үй тапсырмасын жиі орындамай келетін, сабаққа деген ынта- жігері төмен, жаңа материалды тез меңгере алмайтын және сабақтан себепсіз көп қалатын оқушылар жатқызуға болады. Оқушылардың сабақ үлгерімінің нашарлауы- бүгінгі күрделі мәселенің бірі.Жалпы ғылыми тұрғыдан алғанда оқушылардың сабаққа үлгермеушілік мәселесі әлі толық зерттелген жоқ. Педагог үшін ең алдымен оқушылардың сабаққа үлгермеушілік себебін анықтап алу керек.
ЕНДЕШЕ, баланың тағдырында соңғы орын алмайтын мұғалім ретінде,осындай үлгерімі төмен оқушыларды болдырмаудың қандай жолдары бар деп ойлайсыздар? Ұрпақтың болашағына негізгі үлес қосатын ұстаз ретінде оларға қандай көмек көрсете аламыз деп ойлайсыздар? |
Қатысушылар өз ойларын стикерге жазады. |
12 минут
5-7 МИН
5-6 мин.
РЕФЛЕКСИЯ
КЕРІ БАЙЛАНЫС |
ІІ. МОДЕРАЦИЯНЫҢ ЕКІНШІ КЕЗЕҢІ (ШАҒЫН ТОПҚА ТОПТАСТЫРЫП, ТАПСЫРМА БЕРУ) Тапсырма: мен сіздерге стикерлер таратамын. Сіздердің мақсаттарыңыз топпен ақылдаса отырып үлгерімі төмен оқушыларды болдырмау жолдарын қарастыру және әр стикерге бір жолын жазу. ( тапсырма қаншалықты бәріне түсінікті екенін тағы бір рет анықтап алу, бір қатысушыға қайталап беруін өтіну) Үлгерімі төмен БАЛАҒА КӨМЕК КӨРСЕТУ ЖОЛДАРЫН БІЗ ТОЛЫҚ ҚАРАСТЫРУЫМЫЗ ҚАЖЕТ. СОНДЫҚТАН әр топ мәселені шешудің неғұрлым көбірек жолдарын ұсыну керек. Бір стикерге –бір шешу жолын жазасыздар! Бұл үшін мен сіздерге 10 минут уақыт беремін. ІІІ. МОДЕРАЦИЯНЫҢ ҮШІНШІ КЕЗЕҢІ(ТОПТАР ӨЗ ШЕШІМДЕРІМЕН ТАНЫСТЫРАДЫ) ЕНДІ ӘР ТОПТАН БІР АДАМ ТАҚТАҒА ШЫҒЫП ӨЗ ТОБЫНЫҢ ҰСЫНЫСТАРЫМЕН ТАНЫСТЫРСЫН. Тақтаға шыққан қатысушы өз тобының ұсынысын дауыстап оқиды да, егер басқа топтар келіссе, стикерді флипчартқа жапсырады. Ол үшін алдымен қай топта неше стикер екенін санап алайық. (топтар өз стикерлерінің санын атайды, тренер ең көп стикер жазған топты қол шапалақтап мадақтауды өтінеді де, тақтада жұмыс жасауды стикері ең аз топтан бастауды ұсынады) Топтің бір мүшесі шығып өз стикерін оқиды да, басқалары қолдаса, стикерді флипчартқа жапсырады. Басқа топтар оқылған ұсыныс өздерінде кездессе, ол стикерді алып тастап отырады. Содан соң келесі топ шығады, сөйтіп бәр топтар өз ұсыныстарын оқып, жапсырып шығады. ІV. МОДЕРАЦИЯНЫҢ ТӨРТІНШІ КЕЗЕҢІ(жапсырылған стикерлерді, ұсыныстарды белгілі бір құрылымға келтіру) Тренер жапсырылған кейбір стикерлерді оқып, мұғалімдерден оларды бір жүйеге келтіруді өтінеді.
-Сонымен «Модерация» әдісін қалай түсіндіңіз? Қандай жақсы жақтары бар? Қандай жағымсыз жақтары бар? Қай сабақтарда қолдану тиімді?-деген сұрақтар қоямын. (Тыңдаушылар жауабы) • Коучинг соңындағы кері — байланыс. «Тазалық» ойыны түрінде алу.
|
Қатысушылар стикерге ұялшақ тұйық балалардың белсенділігін арттыру жолдарын бір сөзбен немесе сөз тіркесімен жазады.
Жазып болған соң флипчартқа жапсырады.
Қатысушылар өз ойларын айтып, белсенділік танытады. |
bilim-all.kz
Сабақтың тақырыбы: | Модерация – топтық жұмысты белсендендірудің тәсілі | |
Жалпы мақсаттар: | 1.Топтық жұмыстың жаңа әдісімен танысу, ерекшелігі мен идеясын түсіну, осы әдісті тәжірибеде пайдалану жолдарын қарастыру. | |
Күтілетін нәтиже: | Қатысушылар: Модерация әдісін біледі Модерация әдісін сабақта тиімді пайдалануға ұмтылады 1. Топтық жұмысты белсендендіру мақсатында модерацияны қолдана алады; 2. Жасалған жұмыс бойынша кері әрекет алуды; Ортада жайлы әрекет орнатады, әңгімелесу үшін мүмкіндіктер жасайды. | |
Түйінді идеялар: | Модерация әдісін қолдану арқылы табысты оқытуға қол жеткізеді | |
Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Тыңдаушылардың іс-әрекеті |
5 минут | І. Ұйымдастыру кезеңі. 1) Жағымды ахуал қалыптастыру. (Әрбір мектептен келген мұғалімдерді коучингке тарту. Ол үшін өздері білетін мақал айтып белсенділік танытқан әріптестерді ортаға шақыру. Белсенділігі үшін гүл ұсыну.) 2) «Жақсы сөз жарым ырыс” тренингі. Қатысушылардың сөздік мағыналы ойлауын, топтық қатынасын, сөйлеу мәнерін дамытуға ықпал етеді. Тренинг ережесі: Гүлдің жапырағында жазылған сөзді қатыстыра отырып, әріптесіне тілек айту. 3) Топқа бөліну. Қолдарындағы гүл түстеріне сәйкес, 2 топқа бөлінеді. | Қатысушылар коучтың тапсырмасын орындайды |
5 минут |
Ой қозғау Тақтадағы суреттерге қарауды ұсынамын
Сіздер мына суреттерден қандай ой түйіндер едіңіздер? Топтық жұмыс Топтарға ватман таратылады. Постерді әзірленуге – 7 минут; қорғауға – 5 минут беріледі топ Топта жұмыс істеу ережелері 2- Топ Топтық жұмыстың тиімділігі мен маңызы Қатысушылар жауабы тыңдалады. -Қазір сіздермен топтық жұмыстың «Модерация» деп аталатын әдісімен танысамыз. Қысқаша түсінік беріледі.(мини –лекция) -Бұл әдісте өз ойларыңызды немесе шешу жолдарын стикерге жазып, сол жазғандарыңыз бойынша қорытынды шығарылады.Бұл әдіс шағын топта жүзеге асады.Топ мүшелерімен ақылдасып, топпен жасалатын әдіс түрі. Осы тәсілді меңгеру мақсатында практика түрінде жұмыс жасаймыз. Ол үшін талқыға салынатын тақырып «»Кері байланыс және рефлексия» | Мұғалімдер суреттерге қарап, өз ойларын білдіреді |
5 минут | ІІІ. МАҒЫНАНЫ ТҮСІНУ. МОДЕРАЦИЯНЫҢ БІРІНШІ КЕЗЕҢІ(БІР ЖАҒДАЙ ТУҒЫЗУ): «Ойлан,жұптас, талқыла» -Күнделікті сабақта рефлексия мен кері байланысты тиімді пайдаланып жүрміз бе?-деп бәрі иә деп жауап беретіндей жетелеуші сұрақ қоямын. 1.Кері байланыс пен рефлексияның айырмашылығы бар ма? 2.Мен өз тәжірибемде рефлексияны қаншалықты қолданып келемін? Таратпа материалдар беремін. | Қатысушылар өз ойларын стикерге жазады. |
2 минут | Осы мәселені шешу үшін біз шағын топтарға бірігейік ( шағын топтарға топтастыру) | Қатысушылар берілген тәсіл бойынша топқа біріктіріледі. |
12 минут
5-МИН .Жеке жұмыс
КЕРІ БАЙЛАНЫС РЕФЛЕКСИЯ | ІІ. МОДЕРАЦИЯНЫҢ ЕКІНШІ КЕЗЕҢІ (ШАҒЫН ТОПҚА ТОПТАСТЫРЫП, ТАПСЫРМА БЕРУ) Әр топ мәселені шешудің неғұрлым көбірек жолдарын ұсыну керек. Бір стикерге –бір шешу жолын жазасыздар! Бұл үшін мен сіздерге 10 минут уақыт беремін. ІІІ. МОДЕРАЦИЯНЫҢ ҮШІНШІ КЕЗЕҢІ(ТОПТАР ӨЗ ШЕШІМДЕРІМЕН ТАНЫСТЫРАДЫ) ЕНДІ ӘР ТОПТАН БІР АДАМ ТАҚТАҒА ШЫҒЫП ӨЗ ТОБЫНЫҢ ҰСЫНЫСТАРЫМЕН ТАНЫСТЫРСЫН. Тақтаға шыққан қатысушы өз тобының ұсынысын дауыстап оқиды. Аудиожазба «Кері байланыс» өз пікірлерімен салыстыру. «Эстафета» екі топ мүшелері, рефлексия, кері байланыс туралы не түсінді бір-бір сөзден айтады. -Сонымен «Модерация» әдісін қалай түсіндіңіз? • Коучинг соңындағы кері — байланыс. «Тазалық» ойыны түрінде алу. |
www.sabaqtar.kz
5 минут ІІ. Білім алу ортасын құру
1. Сабақтың тақырыбымен таныстыру
2. Сабақтың мақсатын, айқындатқызу
3. Күтілетін нәтижені анықтау: Осы мақсаттан қандай нәтиже күтеміз?
— Сонымен бүгінгі коучинг сессиядан не күтесіздер?
Не үйреніп қайтасыздар?- стикерге жазып, оны оқып, корзинаға саласыздар.
Қатысушылар жауабы тыңдалады.
— Қазір сіздермен топтық жұмыстың «Модерация» деп аталатын әдісімен танысамыз.
Қысқаша түсінік беріледі.(мини – лекция)
— Бұл әдісте өз ойларыңызды немесе шешу жолдарын стикерге жазып, сол жазғандарыңыз бойынша қорытынды шығарылады. Бұл әдіс шағын топта жүзеге асады. Топ мүшелерімен ақылдасып, топпен жасалатын әдіс түрі.
Осы тәсілді меңгеру мақсатында практика түрінде жұмыс жасаймыз. Ол үшін талқыға салынатын тақырыппен танысамыз «»Үлгерімі төмен оқушыларды болдырмаудың жолдары» (интербелсенді тақтада жазылады).
5 минут ІІІ. МАҒЫНАНЫ ТҮСІНУ.
МОДЕРАЦИЯНЫҢ БІРІНШІ КЕЗЕҢІ(БІР ЖАҒДАЙ ТУҒЫЗУ):
— Үлгерімі төмен оқушыларды болдырмау жолдары бар ма?- деп бәрі иә деп жауап беретіндей жетелеуші сұрақ қоямын.
Тыңдаушылардың көз алдына елестете отырып, дауыс ырғағымен айтып беремін.
Мектеп өміріндегі педагогтардың, әсіресе жас мамандардың негізгі қиындық тудыратын мәселесі — бұл үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс. Әрине, қанша біз тырыссақ та, бес саусақ бірдей емес деген ұғым бар. Ол шындық. Әр сыныпта жоқ дегенде 1 үлгерімі төмен оқушылар болады. Ал, үлгерімі төмен оқушылар дегеніміз кімдер? Оларға қандай оқушыларды жатқызуға болады? Үлгерімі төмен оқушыларға – ой қабілеті әлсіз дамыған, есте сақтау қабілеті төмен, өз ойын толық жеткізе алмайтын, үй тапсырмасын жиі орындамай келетін, сабаққа деген ынта — жігері төмен, жаңа материалды тез меңгере алмайтын және сабақтан себепсіз көп қалатын оқушылар жатқызуға болады.
Оқушылардың сабақ үлгерімінің нашарлауы — бүгінгі күрделі мәселенің бірі. Жалпы ғылыми тұрғыдан алғанда оқушылардың сабаққа үлгермеушілік мәселесі әлі толық зерттелген жоқ. Педагог үшін ең алдымен оқушылардың сабаққа үлгермеушілік себебін анықтап алу керек.
ЕНДЕШЕ, баланың тағдырында соңғы орын алмайтын мұғалім ретінде, осындай үлгерімі төмен оқушыларды болдырмаудың қандай жолдары бар деп ойлайсыздар? Ұрпақтың болашағына негізгі үлес қосатын ұстаз ретінде оларға қандай көмек көрсете аламыз деп ойлайсыздар?
Текелі қаласы,
№5 орта мектеп бастауыш сынып мұғалімі
Жакупова Гулбаршын Солтанқызы
Модерация — топтық жұмысты белсендендірудің тәсілі жүктеу
bilimdiler.kz
Британдық Guardian газеті өзінің қолына түскен Facebook әлеуметтік желісінің жазбалар мен комментарийлерге модерация жасау саясатына арналған ішкі құжаттарын жариялады.
Басылымда жарияланған құжаттарға сай, модераторлар ең алдымен нақты бір жекелеген адамдарға бағытталған, тікелей және орындалатындай зорлық көрсету туралы доқ көрсетілетін комментарийлерді өшіруі тиіс. Мәселен, модераторлар «Трампты атып тастауға» шақырған үндеулерді жоюы тиіс, бірақ бір қолданушы басқа бір қолданушыны өлтіруді тілесе, оны жоюға міндетті емес. Сонымен қатар балаларға зорлық-зомбылық көрсететін сурет пен видеоға да тыйым салынған. Бірақ мұндай материалдар егер олар анық садизм немесе сол туралы оқиғаны ақтау туралы болса ғана өшірілуі тиіс. Жалаңаш адамның суретін жариялауға қатысты да қатаң ереже бар. Бірақ бұл жерде де тарихи құжат деп саналатын суреттерді шығаруға болады деген өзгешелік бар.
Facebook модераторлары жазбалардың мазмұнына қатысты қисапсыз шағымдарды үнемі қарай алмайтынын, ал ереженің барлық ықтимал жағдаяттарға қашан да жауап бере алмайтынын мойындайды. Модераторлар кейде жазбаны өшіру қажет пе, жоқ па деген мәселенің шешімін небәрі 10 секунд ішінде қана қабылдауға мәжбүр екенін айтады.
Facebook қолданушылары, оның ішінде белгілі қоғам қайраткерлері мен саясаткерлер әлемдегі ірі әлеуметтік желіні модерация саясатында «мынадай жазбаны жариялауға болады, мынадай жазба өшірілуі тиіс» деген мәселеде нақты ереже жоқ деп сынайды. Ал кейбір қолданушылар Facebook-ті «жауыздық тілімен» және «жалған ақпаратпен» белсенді күреспейді деп сынаса, кейбірі модераторлар белгілі бір комментарийлерді өшіріп, қолданушыларды бұғаттап, сөз бостандығын бұзады деп шағымданады. Facebook кейде ресейлік және украиналық танымал блогерлер мен белсенділердің акаунттарын бұғаттап отырады.
Дереккөз: Азаттық
Нашли ошибку? Выделите её мышью и нажмите Ctrl + Enter.
Есть, чем поделиться по теме этой статьи? Расскажите нам. Присылайте ваши новости и видео на наш WhatsApp +7 707 37 300 37 и на [email protected]
azh.kz